Τετάρτη 8 Ιανουαρίου 2014

Ποδαρικό με το... αριστερό και ατυχία ο Παλληνιακός!

Ποδαρικό με το αριστερό στο 2014 για τον Παλληνιακό, καθώς έχασε εκτός έδρας από τον Εθνικό Νέας Μάκρης με 2-1 και έβαλε τέλος σε ένα αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών. Οι Παλληνιώτες ήταν άτυχοι, έχασαν αρκετές ευκαιρίες και τελικά δέχθηκαν γκολ στο 90′.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Σωκράτη Κιούρκιου, καθώς ο Εθνικός στην πρώτη του σημαντική στιγμή κατάφερε να βρει δίχτυα. Στο 20′ συγκεκριμένα, ο Μαγκουσοχατζάκης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φυτίλη πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0. Ωστόσο, το γκολ αυτό… ξύπνησε τον Παλληνιακό, ο οποίος στα επόμενα λεπτά ανέβασε ρυθμούς, πίεσε ψηλά και λίγο πριν φύγει το ημίχρονο (44΄), κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο Κοβάνης έκανε πολύ ωραία προσπάθεια, την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Γεωργιάδη και αυτός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Με… φόρα λοιπόν από το γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Παλληνιακός ξεκίνησε δυνατά στην επανάληψη και από τα πρώτα λεπτά κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του. Μάλιστα, στο 60′ και στο 76′ ο Βασιλός έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ από το 75′ ο Εθνικός έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Χατζόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Οι γηπεδούχοι σχεδόν σε όλο το δεύτερο 45λεπτο είχαν περιοριστεί σε αμυντικό ρόλο και προσπαθούσαν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις. Μάλιστα, είχαν και κάποιες καλές στιγμές,με τον Χριστοφιλέα όμως να επεμβαίνει εγκαίρως και να κρατάει την ισοπαλία. Στο 90′ όμως ο νεαρός Κότσι πραγματοποίησε εξαιρετική ατομική ενέργεια, πάσαρε στον επερχόμενο Γεωργάτο, ο οποίος απλά την έσπρωξε στα δίχτυα για το τελικό 2-1.
Με την ήττα αυτή ο Παλληνιακός βρίσκεται πλέον στην 7η θέση του πίνακα με 25 βαθμούς.
ΕΘΝΙΚΟΣ: Καραλής, Ζούρος, Μαγκουσοχατζάκης, Χρ. Αηδόνης (46′ Ελευθερίου), Κοκίνι, Βιβικίδης, Κότσι, Κωνσταντόπουλος, Φυτιλής (85’ Αγκαλίου), Μαγγίνας (70’ Γεωργάτος), Χατζόπουλος.
ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ: Χριστοφιλέας, Μπούρας, Κούσης, Αλβανός, Πανακούλιας, Καλούδης, Δαραμούσκας (77′ Μπλιάμπλιας), Κούνας (77′ Μπερέτης), Βασιλός, Γεωργιάδης (56’ Σιάσιος), Κοβάνης.