Δευτέρα 14 Απριλίου 2014

Άτυχος στο φινάλε ο Παλληνιακός, τερμάτισε στην 5η θέση της ΕΠΣΑΝΑ

Οι Παλληνιώτες είχαν δοκάρι, χαμένο πέναλτι και καλές ευκαιρίες στο τελευταίο ματς για την φετινή σεζόν με το Μαρκό, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα γκολ στο 80’ πήραν τη νίκη.

Με ήττα έκλεισε την φετινή σεζόν ο Παλληνιακός, καθώς σε ένα ματς όπου ήταν καλύτερος σε
γενικές γραμμές, αλλά και πολύ άτυχος,ηττήθηκε εντός έδρας από το Μαρκό με 1-0.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα της Παλλήνης τερμάτισε στην πέμπτη θέση της Α’ ΕΣΠΑΝΑ με 46 βαθμούς και έχοντας συνολικά 13 νίκες, 7 ισοπαλίες και 10 ήττες. Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός Αγίου Στεφάνου, ενώ στην Β’ κατηγορία υποβιβάσθηκαν ο Νικολακάκης (ισοβάθμησε με τον Νικηφόρο αλλά είχε χειρότερη βαθμολογία στα μεταξύ τους παιχνίδια), ο Άρης Βούλας και η Δόξα Αγίας Άννας.

Όσον αφορά το τελευταίο ματς, οι Παλληνιώτες ξεκίνησαν δυνατά και στο 15’ είχαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν αστόχησαν σε πέναλτι. Στα επόμενα λεπτά συνέχισαν να έχουν καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, αλλά όχι τη μεγάλη φάση, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ισορρόπησε.

Όσο κυλούσε όμως η ώρα, ο Παλληνιακός έβγαινε μπροστά ψάχνοντας το γκολ της νίκης και άφηνε πίσω κενά. Στο 75’ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Μπερέτης έβγαλε την σέντρα, ο Μπούρας Δημήτρης πετάχθηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά για πολύ λίγο δεν την βρήκε να την στείλει στα δίχτυα.

Κι όπως συνήθως… συμβαίνει με τον νόμο του ποδοσφαίρου, πέντε λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για το Μαρκό. Μετά από λάθος της άμυνας οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα 2 προς 1, ο Κούνας προσπάθησε να τους κόψει, όμως δεν γλίτωσε το 0-1. Οι Παλληνιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά, πίεσαν, όμως δεν ήταν τυχεροί αφού το σουτ του Γεωργιάδη στο 89’ σταμάτησε στο δοκάρι.

Έτσι αγωνίστηκε…

Κάτω από τα δοκάρια για τον Παλληνιακό ήταν ο Λεφτάκς και στην άμυνα δεξιά ο Αλβανός, αριστερά ο Κούσης, σέντερ μπακ οι Ελ Γκαμάλ και Καλούδης. Αμυντικά χαφ ξεκίνησαν οι Δαραμούσκας και Πανακούλιας, δεκάρι έπαιξε ο Καβαδίας και στα άκρα οι Μπερέτης (δεξιά) και Κούνας (αριστερά), ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Γεωργιάδης.

Παλληνιακός: Λεφτάκης, Αλβανός, Κούσης, Ελ Γκαμά, Καλούδης, Δαραμούσκας, Πανκούλιας, Καβαδίας, Μπερέτης, Κούνας, Γεωργιάδης

Αλλαγές: Αλβανός (70’), Μπούρας Δ. (70’)

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ